عملکرد زئولیت در ماشین ظرفشویی بوش

آشنایی با ماشین ظرفشویی زئولیت دار بوش

فناوری زئولیت در نسل جدید ماشین های ظرفشویی بوش برای خشک شدن ظروف بدون استفاده از المنت گرمایی طراحی شده است. اما چگونه؟

زئولیت سنگی است که قدرت جذب جادویی بالایی دارد و قادر است مولکول های آب را به خود جذب و آن را به گرما تبدیل کند.

سنگ زئولیت ماده ای است که معمولاً در صنایع شیمیایی استفاده می شود اما کمپانی BOSCH آلمان برای اولین بار یک روش ابداعی جالب برای استفاده از این خاصیت جادویی زئولیت ارائه داده تا عملکرد ماشین ظرفشویی های بوش را تقویت کرده و مصرف انرژی را در آنها در حدود 20 درصد کاهش دهد. این نوع ماشین های ظرفشویی در ابتدا با نام SpeedMatic ارائه شد و اخیراً یک جایزه نوآوری از وزارت محیط زیست آلمان دریافت نموده است.

 

عملکرد زئولیت در ماشین ظرفشویی بوش چگونه است؟

در قسمت زیرین ماشین ظرفشویی بوش، محفظه ای حاوی 1.15 کیلوگرم گرانول زئولیت قرار دارد.

در طول چرخه خشک کردن ظروف، فن های داخل ماشین ظرفشویی بوش هوای مرطوب را به محفظه زئولیت می رسانند. زئولیت، مولکول های آب را جذب می کند و گرما آزاد می کند. هوای گرم و خشک خارج شده از محفظه منجر به تبخیر سریع و خشک شدن ظروف می شود.

محفظه زئولیت در ماشین ظرفشویی بوش

Zeolith موجود در ماشین های ظرفشویی Bosch PerfectDry به صورت کلی سبب جذب رطوبت شده و آن را به هوای گرم تبدیل می کنند. علاوه بر این گزینه ExtraDry در صورت لزوم قدرت خشک کردن را افزایش می دهد.

شرکت بوش ادعا می کند حتی قطرات آبی که درون حفره های بسیار ریز فنجان ها و ظروف گیر کرده اند هم در طی این فرآیند خشک می شوند.

در طول چرخه شستشو ، گرمای موجود در ماشین ظرفشویی رطوبت گرانول ها را از بین می برد و محفظه را برای چرخه خشک شدن بعدی دوباره تولید می کند.

در ماشین ظرفشویی زئولیت دار بوش به غیر از سنگ زئولیت هیچ عنصر گرماساز دیگری بکار گرفته نشده و صفر تا صد تولید گرما بر عهده این سنگ جادویی می باشد.

می توان به این نکته هم اشاره کرد که ماشین ظرفشویی زئولیت دار بوش 0.83 کیلووات ساعت برق در هر چرخه مصرف می کند (حدود 20 درصد کمتر از ماشین ظرفشویی های معمولی). همچنین ماشین ظرفشویی زئولیت دار بوش با مصرف حدوداً 10 لیتر آب در هر سیکل شستشو کمترین مصرف آب نسبت به ماشین ظرفشویی های معمولی که حدود 14 لیتر آب مصرف میکنند را دارا می باشد.

علاوه بر این طول مدت برنامه ظرفشویی زئولیت دار بسیار کوتاه تر از طول مدت برنامه ماشین ظرفشویی معمولی میباشد.

ماشین ظرفشویی بوش speedMatic از این توانایی برای تقویت عملکرد خود استفاده می کند و این اولین باری است که زئولیت ها در خارج از صنعت در یک محصول مصرفی در بازار انبوه استفاده می شوند.

 

ساز و کار ماشین ظرفشویی زئولیت دار بوش چگونه است؟

کابین ماشین ظرفشویی بوش زئولیت دار

درون کابین ماشین ظرفشویی بوش زئولیت دار و در قسمت زیرین محفظه ای حاوی 1.15 کیلوگرم گرانول زئولیت که همان سنگ های زئولیت هستند قرار دارند. در طول چرخه خشک کردن، فن های داخل ماشین ظرفشویی گرمای بوجود آمده از طریق محفظه زئولیت را به گردش درمی آورند. در واقع زئولیت مولکول های آب را جذب می کند و گرما را آزاد می کند. هوای گرم و خشک خارج شده از محفظه منجر به تبخیر سریع آب می شود.

در طول چرخه شستشو ، گرمای بوجود آمده در ماشین ظرفشویی رطوبت گرانول ها را از بین می برد و محفظه را برای چرخه خشک شدن بعدی آماده می کند.

 

نقاط ضعف و قدرت ماشین ظرفشویی زئولیت دار بوش :

زئولیت بسیار سریع، کارآمد، با دوام و کم مصرف است. براساس آنچه که می دانیم، ادغام زئولیت در ماشین ظرفشویی واقعاً یکی از نوآوری هایی به نظر می رسد که به تدریج ممکن است انقلابی در صنعت ماشین ظرفشویی ایجاد کند. اما در حال حاضر ، بوش صاحب این فناوری است.

نکته قابل توجه این است که سنگ زئولیت موجود در محفظه ظرفشویی احتیاجی به تعویض ندارد.

در پایان مرحله شستشو و هنگامی که درب دستگاه را باز می کنید هیچ اثری از بخار نخواهید دید چرا که در سیکل آخر کل بخار ایجاد شده توسط زئولیت جذب خواهد شد.

در ماشین ظرفشویی زئولیت دار بوش به علت حذف المنت، هیچ صدای جلب توجه کننده ای از دستگاه شنیده نخواهد شد و ماشین ظرفشویی شما با نجوایی بسیار آرام در حدود 42 دسیبل به فعالیت خود ادامه خواهد داد!

استفاده از زئولیت به عنوان یک ماده معدنی در ماشین ظرفشویی همانند بکار گیری اتومبیل های امروزی از انرژی خورشیدی می باشد که کمترین آسیب پذیری برای محیط زیست را به همراه دارد و مصرف برق، آب و انرژی را بطور چشمگیری کاهش می دهد.

مهم ترین نقطه ضعف ظرفشویی زئولیت دار قیمت بالای آن نسبت به ظرفشویی معمولی می باشد که می توان از آن به عنوان تنها نقطه ضعف این ماشین ظرفشویی یاد کرد!

در صورت تمایل به دریافت مشاوره در زمینه تعمیر و سرویس ماشین ظرفشویی بوش می توانید با کارشناسان بوش سرویس تماس بگیرید. (تلفن تماس : 02141128)

تهیه و گردآوری : ساناز پالیزوان

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

امتیاز 5 / 5. تعداد نظرات : 2

اولین نظر را شما ثبت کنید!