علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی بوش

نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی بوش یا به اصطلاح مخزن آن، یکی از مشکل هایی است که ممکن است برای شما نیز پیش آمده باشد. عوامل متعددی وجود دارد که می توانند دلیل بروز این مشکل باشند که در این مقاله به بررسی 10 مورد از اصلی ترین دلایل این مشکل و راه حل های رفع آنها می پردازیم. با ما همراه باشید.

دلایل نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی Bosch و راه حل رفع آنها:

  • ایراد در سیستم قفل و چفت درب

رایج ترین دلیل نچرخیدن مخزن ماشین لباسشویی بوش مشکل در سیستم قفل و چفت درب است. تا زمانی که سیستم قفل درب باز باشد و به درستی چفت نشده باشد مانع چرخش دیگ دستگاه می شود. بنابراین خرابی این سیستم نچرخیدن دیگ و مخزن ماشین لباسشویی Bosch را به دنبال خواهد داشت. با استفاده از یک مولتی متر می توانید اتصال جریان سیستم قفل و چفت درب را تست کرده و در صورت خرابی آن را تعویض نمایید.

  • وزن زیاد البسه و کوپلینگ موتور

کوپلینگ موتور سبب اتصال موتور به سیستم انتقال نیرو در ماشین لباسشویی بوش می شود. در صورتی که وزن البسه ای که در دیگ قرار گرفته بیش از حد مجاز باشد، به منظور حفاظت از موتور و سیستم انتقال نیرو، کوپلینگ مانع از چرخش دیگ می شود. بهترین راه حل این است که وزن البسه ای که در هر بار شستشو داخل ماشین قرار می دهید متناسب با ظرفیت آن باشد. استفاده زیاد از ماشین لباسشویی بوش ممکن است سبب خرابی خود کوپلینگ شود که در این صورت لازم است این قطعه تعویض شود.

  • خرابی تسمه متحرک یا چرخ آن

در ماشین لباسشویی بوش چرخ تسمه متحرک به دیگ شستشو متصل بوده و به کمک موتور و تسمه متحرک، دیگ  را می چرخاند. در صورتی که این چرخ ساییده و معیوب باشد یا تسمه متحرک خراب و شل شده باشد، سبب نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی بوش خواهد شد. چرخ و تسمه متحرک را بررسی نموده و در صورت معیوب بودن آن را تعویض نمایید.

  • ایراد در بورد کنترلی موتور

نیروی موتور توسط بورد کنترلی آن تامین می شود. چنانچه این بورد دچار نقص شده یا اجزای آن سوخته یا نیم سوز شده باشند، دستگاه شروع به کار نکرده و دیگ نمی چرخد. بورد و اجزای آن را بررسی و در صورت نیاز آن را تعویض نمایید.

  • معیوب بودن سیستم کلاچ

سیستم کلاچ با اتصال بین سیستم انتقال نیرو و دیگ شستشو، سبب می شود دیگ به تدریج به سرعت چرخش تنظیم شده برسد. معیوب شدن سیستم کلاچ می تواند دلیل کار نکردن دیگ ماشین لباسشویی بوش باشد. کلاچ قابل تعمیر نیست و باید تعویض شود.

  • خرابی روتور و استاتور

برای چرخیدن دیگ ماشین لباسشویی بوش لازم است روتور با استاتور درگیر شده و میان مغناطیسی قوی را ایجاد کنند. چنانچه روتور یا استاتور آسیب دیده باشند دیگ شروع به چرخش نمی کند، سرعت نمی گیرد یا حرکات غیر معمول و پر سروصدایی ایجاد می کند. چنانچه نقص در روتور و استاتور دلیل نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی بوش باشد باید این قسمت ها را تعویض کرد.

  • خرابی بلبرینگ دیگ

بلبرینگ دیگ در قسمت میانب دیگ خارجی قرار دارد و موجب می شود دیگ داخلی ران و نرم بچرخد. در صورتی که بلبرینگ دیگ خراب شود، با ایجاد صدای سایش گوش خراشی مانع از چرخش دیگ می شود. تعویض این قطعه کار سخت و هزینه بری است و تنها تکنسین ماهر قادر به انجام این کار هستند. معمولا لازم است گردونه خارجی و لبلبرینگ دیگ با هم تعویض شود. و در صورتی ماشین لباسشویی بوش شما مدل قدیمی است بهتر است یک دستگاه جدید خریداری کنید.

  • خرابی موتور محرک

احتمال کمی وجود دارد که موتور محرک خراب شود، پس قبل از تعویض موتور ابتدا خرابی قطعاتی را تا به اینجا گفته شده را بررسی نماید و در گام آخر و در صورتی که همه اجزا سالم بود به سراغ موتور بروید. اولین کار برای تست موتور بررسی تامین برق آن است. در صورت اطمینان از تامین برق، ایجاد صدا و کار نکردن، ایجاد سر و صدای زیاد و عدم چرخش آزادانه می تواند علامت خرابی موتور و نیاز به تعویض آن باشد.

  • خرابی سبد متحرک

سبد محرک قسمتی است که روی سیستم انتقال نیرو قرار گرفته است و با گردونه داخلی درگیر است. در صورتی که نیروی چرخش توسط سیستم انتقال نیرو تامین می شود، اما دیگ نچرخیده یا ارام بچرخد، ممکن است زبانه های چرخشی ساییده شده باشند. همچنین ممکن است بلوک محرک روی دیگ چرخشی ساییده شده باشد. ساییدگی در چند قسمت از جمله زبانه های گردونه چرخشی، بلوک محرک و صفحات کلاچ که احتمال دارد دلیل عدم چرخش دیگ ماشین لباسشویی بوش باشد را بررسی کرده و در صورت نیاز تعویض نمایید.

  • نقص در سیستم انتقال نیرو

خرابی سیستم انتقال نیرو و معیوب شدن چرخ دنده های آن که ممکن است مانع چرخش دیگ ماشین لباسشویی بوش شوند بسیار به ندرت اتفاق می افتد. قبل از تعویض سیستم انتقال نیرو مطمئن شوید سایر اجزا معیوب نشده اند.

استفاده درست و نگهداری ماشین لباسشویی بوش بسیار مهم بوده و می تواند در پیشگیری از بروز خرابی و معیوب شدن دستگاه و هریک از قطعات آن موثر باشد. توجه داشته باشید قرار دادن لباس بیش از حد ظرفیت در ماشین لباسشویی بوش در هر بار برنامه شستشو باعث می شود فشار زیادی به دستگاه وارد شده و قسمت های مختلف آسیب ببینند. و همین امر باعث بروز مشکلات جدی برای دستگاه شود.

تعمیرات ماشین لباسشویی بوش از جمله عیب یابی و تعمیر و تعویض قطعات آن کاری کاملا تخصصی بوده و نیاز به مهارت و تجربه بالایی دارد. همکاران ما در بوش سرویس با تکیه بر مهارت و تجربه و تخصص خود، آماده هستند در هر ساعتی از شبانه روز برای عیب یابی و رفع نقص ماشین لباسشویی بوش به صورت آنلاین و حضور در محل به شما کمک کنند. (تلفن تماس با بوش سرویس 41128-021)

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

امتیاز 4 / 5. تعداد نظرات : 4

اولین نظر را شما ثبت کنید!