علت داغ شدن موتور یخچال فریزر بوش و راه های رفع آن

خروج گرما از موتور یخچال فریزر امری طبیعی و نشان دهنده کارکرد درست دستگاه است. اما گاهی ممکن است کمپرسور و یا موتور یخچال فریزر بوش بیش از حد طبیعی داغ شود و گرمای زیادی خارج کند. داغ شدن زیاد موتور در این حالت غیر عادی بوده و نشان دهنده بروز مشکلی در دستگاه است که باید هرچه سریعتر نسبت به شناسایی دلیل و رفع آن اقدام کنید. هدف ما در این مقاله صحبت در مورد دلایل و راهکارهای داغ شدن زیاد و غیر عادی موتور یخچال فریزر بوش است، با ما همراه باشید.

دلایل داغ شدن زیاد موتور یخچال فریزر بوش و راهکارهای رفع آن:

گرم شدن موتور یا همان کمپرسور یخچال فریزر بوش در حالت عادی امری طبیعی است اما اگر دمای موتور بیش از حد معمول بالا برود این علامت زنگ خطر است و هرچه سریعتر باید نسبت به رفع مشکل پیش آمده اقدام کنید. در غیر این صورت ممکن است موتور یخچال فریزر بوش شما که اصلی ترین قطعه و قلب دستگاه است بسوزد و یخچال فریزر به طور کامل از کار بیافتد. داغ شدن غیر عادی کمپرسور حتی اگر به عواقب شدیدی مانند آتش سوزی نیانجامد  طول عمر مفید دستگاه را تا حد زیادی کاهش می دهد.

در ادامه چند دلیل که معمولاً باعث داغ شدن موتور و کمپرسور یخچال فریزرهای بوش می شود را بررسی کرده ایم:

  • کارکردن مداوم کمپرسور یخچال فریزر بوش:

گاهی ممکن است به دلایل مختلفی از جمله خرابی لاستیک دور درب یخچال فریزر، نشت گاز و قرار گرفتن یخچال در محیط گرم، کمپرسور دستگاه بطور پیوسته کار کرده و اتومات نکند، این کار کردن مداوم به مدت طولانی سبب داغ شدن بیش از حد موتور خواهد شد. در این صورت لازم است تمامی عواملی که سبب اتومات نشدن موتور می شود مورد بررسی قرار گرفته و قطعات معیوب تعویض یا تعمیر شوند.

  • جمع شدن آلودگی و گرد و غبار روی کندانسور یخچال فریزر بوش:

لوله های کندانسور که در قسمت پشت یخچال فریزر بوش قرار گرفته اند مانند یک رادیاتور با کمک گازی که در آن ها جریان دارد وظیفه انتقال و پخش گرمای مواد داخل یخچال به فضای بیرون را بر عهده دارند. به مرور زمان و با قرار گرفتن ذرات گرد و غبار و آلودگی روی کندانسور فرآیند تبادل دما با محیط به خوبی انجام نشده و گرما در سایر اجزای خنک سازی دستگاه، مانند کمپرسور تجمع یافته و سبب افزایش دمای غیر عادی موتور خواهد شد. به همین دلیل لازم است به طور مرتب لوله های کندانسور را تمیز کرد تا از داغ شدن بیش از حد موتور دستگاه جلوگیری شود.

  • خرابی فن کندانسور یخچال فریزر بوش:

در قسمت پشت یخچال فریزر بوش فن کوچکی برای خنک کردن کندانسور نصب شده است. چنانچه به هر دلیلی این فن خراب شده و به درستس کار نکند، گاز داخل کندانسور خنک نشده و گرما به موتور منتقل می شود. برای رفع این نقص هرچه سریعتر فن معیوب را تعویض نمایید.

  • قرار گرفتن یخچال فریزر بوش در محیط نا مناسب:

یخچال فریزر بوش باید به دور از نور مستقیم آفتاب، در محیطی خنک و دور از اجاق گاز و وسایل گرمایشی قرار داشته باشد. چنانچه یخچال فریزر در محیط نامناسب و گرم قرار بگیرد، دمای موتور آن به صورت غیر عادی افزایش یافته و کمپرسور آسیب جدی می بیند. دقت کنید که دستگاه خود را در محیطی با دمای مناسب 17 تا 28 درجه سانتی گراد قرار دهید.

  • خرابی فیلتر هوا یخچال فریزر بوش:

فیلتر یخچال فریزر بوش که وظیفه تصفیه هوا را بر عهده دارد به مرور زمان در تماس با ذرات گرد و غبار کثیف شده و کارایی خود را از دست می دهد. خرابی فیلتر هوا سبب افزایش فشار بر کمپرسور و بالا رفتن دمای آن می شود. پیش از آنکه آسیب جدی به موتور دستگاه وارد شود فیلتر هوا را تعویض نمایید. بهتر است که به طور مرتب فیلتر را بررسی نموده و در صورت نیاز تعویض کنید.

  • خرابی رله استارت موتور یخچال فریزر بوش:

خرابی رله استارت باعث می شود سیم پیچ کمکی موتور برای راه اندازی دستگاه به سیم پیچ اصلی کمک نکند و موتور هر 2 دقیقه یکبار تلاشی ناموفق برای روشن شدن داشته باشد که در نتیجه سیم پیچ موتور بیش از حد عادی داغ می شود. بهترین راه حل در این مورد تعویض رله استارت است.

در این مقاله دلایل اصلی داغ شدن زیاد موتور یا همان کمپرسور یخچال فریزر Bosch و راهکارهای حل این مشکل را بیان کردیم. چنانچه احساس کردید موتور یخچال فریزر بوش شما بیش از حد معمول گرم می شود بهتر است هرچه سریعتر برق دستگاه را قطع کنید، یخچال فریزر را تخلیه نموده و موارد گفته شده را بررسی نمایید. چند ساعت صبر کنید تا موتور کاملا خنک شود سپس یخچال فریزر را مجدد راه اندازی نمایید.

در صورتی که پس از بررسی این موارد، کماکان موتور دستگاه داغ می شود، پیشنهاد می کنیم حتماً با متخصصین بوش سرویس به عنوان مرکز بوش این مشکل را مطرح کنید.(تلفن 41128-021)

لازم به ذکر است بررسی برخی از دلایلی که در این مقاله مطرح شد نیاز به دانش و تجربه فنی در زمینه تعمیر لوازم خانگی بوش دارد. چنانچه اطلاعات و مهارت کافی در مورد عیب یابی و تعمیر یخچال فریزر بوش ندارید ضروری است برای تست و تعویض قطعات از تعمیرکاران و تکنسین حرفه ای بوش سرویس کمک بگیرید و قبل از هر اقدامی با کارشناسان ما مشورت کنید.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

امتیاز 4.8 / 5. تعداد نظرات : 4

اولین نظر را شما ثبت کنید!