ارور ماشین ظرفشویی بوش Bosch

مدل های مختلف ماشین های ظرفشویی بوش که مجهز به صفحه نمایش هستند این قابلیت را دارند که در صورت بروز هر گونه مشکل فنی یک کد ارور را نشان دهند. هر یک از ارورهایی که نمایش داده می شود نشان دهنده بروز یک مشکل خاص می باشد که با اطلاع از مشکل مربوط به هر یک از این کدهای خطا می توانید نسبت به رفع آن اقدام نمایید.

در این مقاله لیستی از کدهای خطای ظرفشویی بوش ارائه شده است. مخاطب اصلی ما در این مقاله تکنسین و تعمیرکاران ظرفشویی های بوش بوده و سایر افراد جهت بالا بردن اطلاعات خود می توانند از این مطالب استفاده نمایند. اکیداً توصیه می شود چنانچه ظرفشویی شما با مشکل مواجه شد با بوش سرویس به عنوان مرکز بوش تماس گرفته و شخصاً اقدام تعمیراتی انجام ندهید.

لیست کدهای خطای ظرفشویی بوش Bosch :

شرح کدهای خطا یا ارور که روی صفحه نمایش ظاهر می شوند به قرار زیر است:

 • ارور E00

در این حالت دستگاه هیچ مشکل و ایرادی نداشته و به درستی کار می کند.


 • ارور E01

این خطا نشان می دهد برد دستگاه شما خراب شده است و نیاز به تعوسض دارد و یا المنت هیتر یا المنت حرارتی دچار آسیب شده، یا یکپارچگی دستگاه مشکل پیدا کرده است. در صورت بروز این خطا احتمال می رود المنت هیتر سوخته باشد و نیاز به تعویض دارد. علاوه بر المنت هیتر، لازم است سنسور دما نیز بررسی و عیب یابی شود.


 • ارور E02

این ارور معمولا بصورت متناوب همراه با خطای E01 نمایش داده می شود که دلیل اصلی آن خرابی برد ظرفشویی بوش است. علاوه بر این، ارور E02 می تواند نشان دهنده عملکرد بد سنسور درجه حرارت آب باشد. در این حالت، المنت هیتر همواره با حداکثر توان کار می کند، زیرا اطلاعاتی از سنسور درجه حرارت دریافت نمی کند. به منظور یافتن دلیل این عملکرد نادرست بایستی اتصالات مقاومت سنسور درجه حرارت اندازه گیری شود (با استفاده از مالتی متر که باید حدودا عدد 50 اهم را نشان دهد). برای بررسی مشکل می توانید با کارشناسان بوش سرویس (41128-021) تماس بگیرید.


 • ارور E03

در صورتی که برد ماشین ظرفشویی بوش خراب باشد و یا دستگاه قادر نباشد در یک مدت زمان مشخص آب را پر کند، این خطا نشان داده شده و عملیات شست و شو متوقف می شود. برخی مدل های جدید در این حالت آب را بصورت خودکار تخلیه کرده و سپس خطای E03 را نمایش می دهند. اما در مدل های قدیمی ارور E03 نمایش داده شده و دستگاه برای پر شدن آب منتظر می ماند. در این شرایط (در صورت عدم خرابی برد ظرفشویی) چند اقدام را باید انجام داد: 1- بررسی سیستم آب رسانی 2- بررسی انسداد و گرفتگی در فیلتر های مقابل شلنگ پر کننده در ورودی ماشین ظرفشویی 3- بررسی شیر پرکننده 4-بررسی عملکرد سنسور سطح آب 5- بررسی مشکل و خطای پمپ.


 • ارور E04

این کد خطا به علت خراب شدن برد و یا عملکرد نادرست سنسور کنترل فشار و جریان آب آبپاش ها می باشد. عملکرد نادرست این سنسور می تواند به دلیل خرابی یا انسداد باشد. در اکثر موارد سختی آب موجب انسداد بازوهای اسپری آب شده و جریان آب نمی‌تواند وارد شود. در صورتیکه برد دچار خراببی شده باشد نیاز به بررسی و یا تعویض آن وجود دارد.


 • ارور E05

این خطا خراب بودن برد (نیاز به بررسی توسط متخصص و تعویض) یا پر بودن مخزن ظرفشویی bosch را نشان می دهد و زمانی نمایش داده می شود که دستگاه بیش از حد لازم اب دریافت کرده و سنسور آب قادر نیست این روند را متوقف کند، به عبارت دیگر مشکل مربوط به سنسور سطح آب است. برای رفع این خطا (در صورتیکه برد دستگاه مشکلی نداشته باشد) باید اقدامات زیر را انجام داد: 1- برسی گرفتگی و کثیفی سنسور سطح آب مخزن، 2- بررسی آسیب دیدیگی و سوختگی اتصالات و سیم‌کشی های مربوط به سنسور سطح آب، 3- بررسی آسیب‌های احتمالی شیربرقی که ممکن است به هر دلیلی بسته نشده و ورود آب به مخزن دستگاه ادامه داشته باشد.

جهت بررسی فنی و اعزام تعمیرکار به محل شما با بوش سرویس (41128-021) تماس بگیرید.


 • ارور E06

این خطا خرابی سوییچ درب ورودی ظرفشویی بوش را نشان می دهد. در این حالت سنسور مکانیکی دچار نقص یا خرابی شده است و توانایی تشخص باز یا بسته بودن درب ماشین ظرفشویی را ندارد.


 • ارور E07

این خطا نشان دهنده خرابی فن خشک کن می‌باشد. در این حالت فن ظرفشویی آسیب دیده و عمل خشک کردن ظروف انجام نمی شود. یکی از دلایل بروز این خطا و خرابی استفاده از مواد شوینده کم کیفیت است. چنانچه از مواد شوینده با کیفیت بالا استفاده شود ممکن است این خطا رفع شود. دلیل دیگر بروز این خطا استفاده از آب با درجه حرارت بسیار بالا است که بعد از خشک کردن ظروف توسط فن مجددا بخار روی ظروف نشسته و مرطوب می شوند.

برای رفع این مشکل با شماره 41128-021 تماس بگیرید.


 • ارور E08

این کد خطا کم بودن سرعت هیت پمپ گرمکن را نشان می دهد. در این صورت سطح بالایی ظرفشویی پر از آب نمی شود که ممکن است برای رفع این مشکل نیاز به تعمیر باشد.


 • ارور E09

این ارور از رایج ترین ارورهای ظرفشویی های بوش می باشد. این خطا مربوط به هیت پمپ ظرفشويي بوش است. احتمالا در این حالت نیاز به تعویض کلی هیت پمپ خواهید داشت، البته در موارد بسیار نادری امکان تعمیر هیت پمپ وجود دارد که می بایست این مورد توسط کارشناس متخصص بررسی گردد. پیشنهاد می کنیم برای بررسی دستگاه در محل شما توسط سرویسکار با بوش سرویس تماس بگیرید.(خرید هیت پمپ ظرفشویی بوش)


 • ارورE10

علت بروز این خطا مشکل در المنت هیتر است. در این مورد لازم است هرگونه انسداد و گرفتگی، وجود جسم خارجی و رسوبات آهکی مورد بررسی قرار گیرد. زیرا این موارد موجب عدم تعامل درست آب با المنت خواهد شد.


 • ارور E11

علت نمایش این ارور، نرسیدن برق به سنسور حرارتی مس باشد و یا اتصال بین ماژول کنترل و سنسور درجه حرارت ایراد پیدا کرده است. برای رفع این خطا بایستی اتصالات سنسور درجه حرارت، سیم کشی از سنسور درجه حرارت تا بخش اسیب دیده، و اتصالات ماژول کنترل بررسی شوند.


 • ارور E12

این خطا در برخی از مدل های ظرفشویی بوش زمانی نمایش داده می شود که مقدار زیادی گرد و خاک یا آلودگی روی المنت هیتر قرار گرفته باشد. برخی مدل‌ها مجهز به یک المنت هیتر خاص می باشند که قابلیت برداشتن، تمیز کردن و نصب مجدد را دارد و پس از تنظیم مجدد عملکرد دستگاه به حالت عادی بر میگردد.


 • ارور E13

این خطا نشان می دهد که دمای آب ورودی بیش از حد بالاست (بالاتر از 75 درجه سانتیگراد).


 • ارور E14

این خطا نشان دهنده عدم کنترل مقدار آب ورودی به ظرفشویی توسط سنسنور مربوطه و عملکرد نادرست آن است. در این حالت احتمالا نیاز است که سنسور کنترل مقدار آب ورودی تعویض شود.


 • ارور E15

در مدل‌های جدید ماشین ظرفشویی بوش که مجهز به سیستم توقف آب هستند چنانچه نشت آب اتفاق بیافتد ارور E15 نمایش داده می‌شود. در این حالت لازم است اقداماتی زیر انجام شود: 1- بررسی سینی دستگاه به منظور تشخیص نشتی 2- بررسی نشتی شلنگ ها 3- بررسی سایر قطعات.


 • ارور E16

چنانچه دستگاه نتواند جریان اب ورودی را قطع نماید این ارور نمایش داده خواهد شد. این خطا معمولا زمانی روی می دهد در این حالت ریزش آب به داخل نخزن دستگاه کنترل نمیشود. دلیل این امر ممکن است ورود یک جسم خارجی به همراه آب به شیر ورودی باشد که جسم خارجی آنجا گیر کرده و مانع از بسته شدن شیر ورودی خواهد شد. حتی اگر ظرفشویی را خاموش کنید جریان آب قطع نمی شود. برای رفع این خطا می توان این اقدامات را انجام داد: 1- بررسی و پاکسازی شیر آب ورودی. 2- بررسی سنسور سطح آب (زمانی که دستگاه خاموش است و آب با شدت جریان ندارد). 3- بررسی میزان کف ایجاد شده توسط مواد شوینده(چنانچه کد خطای E16 در حین فرآیند شستشو نمایش داده شود).


 • ارور E17

این کد خطا مربوط به پر شدن آب ظرفشویی بوش است. معنی این خطا این است که شیر ورودی روی هم افتاده است و به اصطلاح اورلپ (overlap) شده است یا اینکه فشار بالای آب مانع از بسته شدن شیر ورودی شده است. در این حالت اگر دستگاه را خاموش و مجددا راه اندازی کنید مشکل رفع می شود. اما چنانچه همواره فشار در لوله آب زیاد است باید شیر منبع آب بالای لوله قائم را کمی ببندید. برای اطمینان بهتر است سنسور اندازه گیری مقدار آب ورودی بررسی شود.


 • ارور E18

این خطا به دلیل سطح اب بسیار پایین در ظرفشویی بوش روی می دهد. دلیل آن می تواند مربوط به وجود مشکل شیر آب ورودی باشد.


 • ارور E19

این ارور مربوط به وجود مشکل در جا قرصی دستگاه بوده و باد سیم های اجزای متوقف شده بررسی شود.


 • ارور E20

این خطا به دلیل اتصال کوتاه، یا قطع برق رخ میدهد. اتصال کوتاه و قطع برق موجب می شود سیم‌کشی های موتور یا پمپ ماشین عملکرد مناسبی نداشته باشند. با توجه به حساسیت بالای این قطعات از هرگونه دستکاری شخصی خودداری کرده و جهت بررسی تخصصی با شماره 41128-021 تماس بگیرید.


 • ارور E21

چنانچه مشکلی برای پمپ ماشین ظرفشویی بوش پیش آمده باشد و آب تخلیه نشود خطای E21 نمایش داده خواهد شد. در این حالت پمپ کار می کند و به عملیات واحد کنترل و سنسورها واکنش های درستس نشان می دهد اما عملیات خود را به درستی انجام نداده و آب تخلیه نمی‌شود که ممکن است به چند دلیل باشد: 1- پروانه معیوب شده و نمی‌چرخد (یک جسم خارجی باعث آسیب دیدگی شده است) یا اینکه بازوهای آبپاش به دیواره ها برخورد می نمایند و یا چیزی بین انها گیر افتاده است. 2- موتور نیاز به تمیز شدن و روغن کاری دارد. 3- پمپ فرسوده شده و نیازمند تعمیر است.


 • ارور E22

این خطا کثیف بودن فیلتر های ماشین ظرفشویی و یا مشکل داشتن پمپ (در صورتی که چرخش پروانه ها یا همان آبپاش ها متوقف شده باشد) را نشان می دهد.


 • ارور E23

این خطا همانند خطای E20 میباشد. با این تفاوت که مشکل الکتریکی پیش آمده مربوط به پمپ تخلیه است و احتمالا پمپ تخلیه نیاز به تعویض دارد. برای رفع این مشکل با بوش سرویس تماس بگیرید.


 • ارور E24

این کد ارور نشان می دهد شلنگ تخلیه خم و یا مسدود شده است. ظاهرا این خطا قابل فهم و رفع آن بسیار ساده است اما گاهی ممکن است همراه با خطای E22 رخ دهد و دلیل غیر منتظره ای داشته باشد.


 • ارور E25

اگر نازل پمپ یا شلنگ تخلیه در پایه مسدود شده باشد و قدرت تخلیه پمپ به اندازه کافی نباشد، این ارور نمایش داده می شود. در این وضعیت سیگنال واحد کنترل خطای E25 را نشان داده و ظرفشویی متوقف می شود. به منظور رفع این خطا ابتدا باید انشعابات لوله و شلنگ تخلیه بررسی شده و گرفتگی ها پاک شود و سپس پروانه پمپ را نیز بررسی کرد.


 • ارور E26

مشکل در سوییچ تنظیم کننده آب عامل بروز این خطا است. در این حالت نیاز به بررسی و در صورت لزوم تعویض سوییچ توسط تکنسین خواهد بود.


 • ارور E27

چنانچه ظرفشویی Bosch مستقیما به برق وصل شود ممکن است ارور E27 نشان داده شود. نوسان ولتاژی که به صورت دوره ای در شبکه برق اتفاق میافتد تاثیر منفی جدی بر لوازم الکتریکی دارد. بنابراین اگر خطای E27 روی صفحه نمایش دستگاه ظرفشویی ظاهر شد دستگاه را با تنظیم ولتاژ مناسب به شبکه برق وصل نمایید تا خطا رفع شود.


 • ارور E28

این خطا به دلیل بروز مشکل در سنسور کثیفی آب روی می دهد و نشان دهنده وجود آب کثیف در داخل دستگاه و تمیز نبودن ظروف است.


 • ارور E29

این خطا نشان می دهد که ولتاژی که به دستگاه می رسد ولتاژ مناسب نبوده و در محدوده 170-190 قرار دارد. بهتر است دستگاه را به ولتاژ مناسب وصل نمایید. در صورت نیاز می توانید با بوش سرویس تماس بگیرید.


 • ارور E30

این خطا نشان میدهد که مشکلی در سیستم الکتریکی با الکترونیکی دستگاه پیش آمده است. اولین اقدام در جهت رفع این مشکل راه اندازی مجدد ظرفشویی با استفاده از دکمه ON/OFF است. با این کار ارور از بین می رود اما چنانچه این ارور چندین بار تکرار شد برای جلوگیری از بروز مشکلات جدی تر و خرابی ظرفشویی لازم است دستگاه توسط تکنسین ماهر بررسی شود. با کارشناسان بوش سرویس تماس بگیرید. (41128-021)


 • ارور E31

این کد ارور مربوط به هیتر حرارتی بخش زئولیت دستگاه است. این ارور ممکن است به دلیل وجود نقص در این هیتر باشد که معمولاً در ادامه موجب بروز نشتی و آبریزش در این ناحیه نیز شده و به پمپ و هیتر نیز آسیب می رساند. البته احتمال دارد که فقط هیتر جدا شده باشد. در این حالت ابتدا باید اتصالات و سیم کشی ها را بررسی نموده و سپس با استفاده از اهم متر یا ولت متر میزان مقاومت هیتر اندازه گیری شود. در صورت لزوم این قطعه تعویض شود. برای رفع این مشکل می توانید با ما تماس بگیرید.


ارورهای خاص در برخی از ظرفشویی های بوش:

چنانچه مدل ماشین ظرفشویی شما به گونه ای است که ارورهایی که نمایش می دهد متفاوت از فرمت Exx است، ممکن است جدول زیر بتواند برای رمز گشایی کدهای خطا به شما کمک کند:

 

کد ارورعلتاقدامات مورد نیاز
A یا Bخطای سنسور آببررسی هرگونه نشتی در ظرفشویی، بررسی فعال بودن سطح حفاظتی ضد سرریز (اکوا استاپ)
Cمشکل در سرعت سنج یا تاخوی موتوربررسی موتور و سیم کشی تاخوی موتور
Dمشکل در سیم‌کشی / الکتریکی مربوط به تریاک موتوربررسی سیم کشی در PCB و موتور و بررسی تریاک (در PCB)
Eمشکل دریچه مقسم آببررسی دریچه مقسم آب و سیم کشی آن
Fتأخیر در پر کردن آببررسی سنسور میزان آب مخزن دستگاه
Gخطای مقسم تریاکبررسی مقسم تریاک (بر روی PCB و سیم کشی های آن)
H یا Kمشکل در گرم کردن آب توسط دستگاهبررسی المنت هیتر، ترموستات و یا سیم کشی مربوطه
Oخطا در سنسور فشاربررسی سنسور فشار و سیم کشی مربوطه

در پایان توجه شما به این مورد الزامی است که تمامی مدل های قدیمی و جدید ماشین ظرفشویی Bosch دارای سیستم ها و سنسورهای بسیار حساس و پیچیده بوده و هرگونه تعمیر و یا حتی بررسی عملکرد آن ها نیاز به کارشناس متخصص دارد و توصیه میکنیم به هیچ عنوان دستگاه خود را دستکاری نکنید زیرا سبب افزایش واردشدن آسیب های بیشتر به آن خواهد شد.

بنابراین قبل از اقدام به هرگونه تغییر، بازکردن قطعات و یا تعمیر ظرفشویی بوش حتماً با کارشناسان خبره بوش سرویس (تلفن 41128-021) به عنوان یکی از قدیمیترین مرکز بوش در ایران تماس بگیرید.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

امتیاز 4.1 / 5. تعداد نظرات : 17

اولین نظر را شما ثبت کنید!